неделя, 20 януари 2013 г.

Как да се предпазим при падане?


Карането на мотоциклет е хубаво нещо, но има една поговорка: 

["Не-паднал моторист няма!"]

За съжаление в 90% от случаите тази поговорка е вярна. В зависимост от Вашия стил и среда на каране, рано или късно ще паднете. При офроуда например, падането е ежедневие. На пътя паданията са по-редки, но пък често са тежки. Много е важно да защитите себе си, като подберете добра екипировка.  Как да подберете каска може да прочетете в статията "Как да изберем каска?". В тази статия ще Ви запозная с препоръчителните производители на мото-екипировка. Запомнете, че абсолютният минимум, за да се качите на мотоциклет е: каска, яке с протектори и ръкавици.


[Подценяването на нуждата от екипировка може да доведе до фатален изход или до много болезнени и безсънни нощи.]

В зависимост от стила на каране и от нуждите, производителите са установили 4 големи групи потребители:

- рейсинг
- туринг
- офроуд
- сити

[Първото, което трябва да решите е кожа или текстил?]

Предимствата на кожата са:

- много по-трайна
- осигурява много по-високо ниво на протекция
- осигурява добра аеродинамика при висока скорост

Минусите на кожата са:

- запарва
- не пази от дъжд и кал
- изисква повече грижи за поддръжка
- тежи доста и затруднява придвижването

Предимствата на текстила са:

- лек е
- проветрив е
- по-евтин за производство
- пере се и се поддържа лесно
- пази добре от дъжд и кал

Минусите са:

- относително ниски нива на протекция
- по-къс живот на дрехите
- липса на добра аеродинамика.

На база на тези плюсове и минуси производителите са преценили, че за туристите по-подходящ е текстилът, докато за агресивните мотористи по-добър избор е кожата. Ето защо Вашият избор трябва да започне оттук: независимо от машината, ако ще карате туристически, искате да Ви е удобно, да можете да се разхождате, да не се пържите лятото в собствен сос, то тогава трябва да жертвате малко протекция и да изберете текстилна екипировка. В обратния случай, ако ще карате агресивно и на писта, то Вие трябва задължително да вземете кожена екипировка. Още повече за каране на писта е препоръчително да сте с цял екип, тъй като той предлага една идея по-високо ниво на протекция при падане от половинките.

При кожената екипировка има опция за туристическа кожена екипировка и за рейсингова.
Преценте хубаво какъв е Вашият стил и какви са нуждите Ви. Рейсинг екипировката по правило има най-високи нива на протекция и най-силно обдухване, разбира се е и най-скъпа. Освен това е неудобна за туристическо каране, каране при ниски температури, както и за разходки, когато слезнете от мотора.

[Когато избирате екипировка е добре да се спрете на познати имена] и да гледате дали протекторите са CE сертифицирани. Сред топ компанийте са:


Dainese
Може би най-качествената екипировка на пазара, но и с най-висока цена. С Dainese карат "Доктора", Макс Биаджи, Ники Хейдън, Стефан Брадл, Кевин Шванц, WSBK Леон Хаслам, Том Сайкс и много други. Компанията произвежда всякакъв вид екипировка, както има и модна линия.


Alpinestars
Има американска жилка в историята на иначе италиянската компания. Продукцията е на много високо ниво, цените също са високи, но като цяло по-ниски от Дайнезе. Произвеждат не само широк набор екипировка за рейсинг, туринг, сити и офроуд потребители, но и авто екипировка, маунтънбайк, както и поддържат модна линия. Дани Педроса, Хорхе Лоренсо, Кейси Стоунър, Бен Спийс, Марк Маркез са екипирани с GP технология на A-stars. WSBK - Джон Хопкинс, Карлос Чека, Юджийн Лавърти, Давид Салом, Лорис Баз, Джонатан Рей и др.


SPIDI
Отново италиянска компания, специализирана в производството на мото екипировка. Произвеждат високо-качествени и технологични екипи, както за туристическо, така и за рейсинг ползване. Алейш Еспаргаро, Кал Кръчлоу, Андреа Довициозо, WSBK - Леон Камиер, Марко Меландри и др.


Arlen Ness
Американската компания носи името на своя основател. Името на Арлен Нес се свързва с хот роди и чопъри. Разбира се това не му пречи да прави едни от най-добрите рейсингови екипи. С Arlen Ness карат Йони Ернандес, Алейш Еспаргаро и Хироши Аояма.


Rev'It
Mлада италиянска компания, създадена в средата на 90-те. Произвежда широк набор продукти - рейсинг, туринг и мода. Инвестират усилено в реклама, с Rev'It карат Брадли Смит, Алваро Баутиста и Ранди де Пуние.

IXON
Млада френска компания създадена през 1996 г., Колин Едуардс. Имат няколко модела костюми. Популярни са в супер-мото средите.

Spyke
Италиянска компания създадена в края на 80-те. Фокусира се върху правенето на рейсингови екипи на дорби цени. В определени периоди, Spyke са носили Трой Бейлис, Ранди Мамола, Лорис Капироси и др.

Suomy
Италиянска компания, която покрай каските прави и мото-екипировка. Качеството е приемливо, а цените са ниски.

Berik
Малка италиянска компания, която има няколко модела рейсингови костюми. Качеството им е на високо ниво.

AXO 
Компания създадена в края на 70-те г. в Калифорния. В началото се фокусира върху Офф-роуд екпировка. Днес правят и добри рейсингови екипи, но като цяло фокуса си им остава офф-роуд екипировка.

Blauer.
Американска компания, която произвежда полицейско работно облекло и между другото предлага мото-екпировка, която се разработва в Италия. С Blauer. кара Клаудио Корти.

Richa
Белгийска компания, която произвежда мото екипировка. Продуктите са с добро качество и приемливи цени.

Held
Немска компания, която произвежда мото екпировка. Историята на компанията датира от 40-те години на 20 век.


SIDI
Италиянска компания специализирана в производството на ботуши. Правят едни от най-добрите ботуши на пазара. Имат офроуд, рейсийнг, туринг и сити линии, така че да отговорят на всички нужди.

TCX, Forma, XPD, Gaerne
Италиянски компании, които произвеждат обувки. Правят добри мото ботуши на приемливи цени. С XPD карат Marco Melandri, Leon Camier.

Vanucci
Марка на "Louis" - имат кожена и текстилна екипировка. Качеството е на много високо ниво, а цените са бюджетно ориентирани. Препоръчително за хора, които не правят компромис с протекцията, но не желаят да заплащат пре-високи цени за производителите от по-горе. "Louis" предлагат и по-евтини варианти под брандовете на ProBiker и Cafe Racer, но там вече компромисът с качеството за сметка на цената е доста по-осезаем.

ICON
Американска компания, която вече има име в производствот на екипировка за екстремни спортове. От скоро произвежда и мото екипировка на доста високо ниво. Дрехите, обаче са по-скоро модни и насочени към клас: стънт и фрийстайл. Не правят кожени екипи засега.

Съветът ми е да пробвате тествате производители. Когато пробвате екпировката задължително заемете стойка "на мотор". Поседете 10-ина минути с нея и се убедете, че се чувствате добре. Внимавайте с пазаруването онлайн на мото-екипи. Много е важно екипът да Ви става и протекторите да се падат, там където е планирано да са!

За агресивно каращите, моят съвет е да не пестят от екипировка, което означава:

- хубава каска
- цял екип + гръбен протектор
- мото бельо под екипа
- рейсингови ръкавици
- ботуши от клас рейсинг

За туристите изискването, освен протекция, са удобство и комфорт в различни климатични условия и при дълги преходи. Оттам насетне каска, ръкавици, текстилни панталон и яке, и Gore-Tex непропускаеми ботуши са силно препоръчителни.

В случай, че не разполагате с достатъчен бюджет [не е срамно да се огледате на пазара за дрехи втора ръка.] Излизат много добри попадения на цени 2-3 пъти по-ниски от нови дрехи. Запомнете, по-добре цяостно екипиран с дрехи 2-ра ръка, отколкото половинчато с нови!

петък, 18 януари 2013 г.

Как да изберем каска?


Всеки моторист, начинаещ или напреднал трябва да притежава подходяща каска. Изборът на хубава каска ключов, защото тя пази най-важното - главата. Не са малко случаите, когато е пренебрегнато поставянето на каска и резултатът е бил фатален. А е можело да бъде просто ожулени колене и лакти! Ето защо, на база на собствения си опит и, което съм чел, ще се опитам да Ви помогна да изберете подходящата за Вас каска.

Първото, което трябва да знаете е, че... 

[...няма каска, която да отговаря на нуждите и претенциите на всеки.]

Ето защо, при избора на каска трябва да се съобразят две неща: нуждите и бюджета. 

Производителите на каски са разделили условно клиентите на 4 големи групи:

1. Реисингови-спорт
2. Туристически
3. Офроуд
4. Градски (в това число отворени и модуларни).

В тази статия ще разгледам първите 2 групи, тъй като най-честия случай е на покупка на интегрална (цяла) каска. Имайте предвид, че "Градските" каски предлагат относително ниско ниво на защита. Освен това, дори най-добрите модуларни каски не могат да се сравняват с посредствените (ценово) интегрални каски, като протекция.

1. Рейсингови каски

[Общото правило е, че рейсинговите каски са шумни.]


Като цяло рейсинговите продукти са мислени за пистата, а не за пътя. Съответно работят по-добре в средата, за която са предвидени.

Основните характеристики на добрата рейсинг каска са:
- Плътно пасва и седи по-стегнато;
- Лека е;
- Има много добра аеродинамика;
- Има много добро обдухване;

- Някои хай-енд модели имат "emergency pull up", или шнурче, което в нужда (недай си Боже) сваля страничните падове и каската се сваля лесно;
- Агресивен външен вид и разцветки;
- Възможност за цялостно измиване/почистване на вътрешностите (който е карал на писта, знае за каква пот иде реч лете);
- Висока цена (обикновено се заплаща такса "име");

2. Туристически каски
Туристическите продукти са мислени за широк диапазон потребители. Турист може да е всеки от Симсон, до 1000 куб. супер-спорт. Туристическият стил се определя от карането, а не от машината!

Туристическата каска трябва да отговаря на следните критерии и да задоволява широк кръг потребители:

- Удобна и приятна на допир вътрешна конструкция;
- Опция: вградени тъмни очила (напоследък много модерно и харесвано);
- Възможност за използване на хендс-фрии система, или подобна на NCOM система;
- Ниска степен на шум;
- Изолация на входящ въздух (проветрение);
- Нормална цена (без отчисление Кейси Стоунър, или Хорхе Лоренсо);
- Не толкова агресивен дизайн, така че да допадне на всеки;

[Хора, които биха желали туристическа каска, купуват рейсингова и после са недоволни, както и обратното.]

Другото, което трябва да се знае е, че по-евтините каски не са по-несигурни от по-скъпите защото:
- по-евтините каски са направени от поликарбонат, който е много добър материал за абсрорбиране на удар, но си има други минуси;
- по-скъпите каски са композитни, НО изработката на добър и здрав композит не е лесна задача;

Това означава, че супер скъпи каски, като Arai GX7 GP и Schuberth SR1 имат само 4 звезди на "Sharp" тестовете за разлика от Marushin 777, която събира 5 звезди, а струва 1/8 от цената на Arai-я. Това, обаче не означава, че Marushin-а е по-добра каска.

Като цяло новите модели каски (от 2011 г.) са много по-сигурни от старите. Например Shoei XR1000 получава само 3 звезди на "Sharp", докато XR1100 получава 5, X-11 получава 4, а X-12 5! Аз смятам, че всичко от 4 звезди (включително) нагоре е повече от приемливо при избор на каска, но не бих взел каска с по-малко от 4 звезди. Разбира се, Вие може да решите да не се доверите на "Sharp", това е Ваше право, но аз му вярвам. Има клипове в YTube където можете да видите как се тестват каските и защо съществува "Sharp".

Хубаво е, когато избирате каска да пробвате модели на различни производители. Не е нужно да се хвърляте на най-високия клас каска от един производител, защото околните Ви казват, че той е най-добрия. Това, което работи за другите може да не работи за Вас. Първо преценете дали искате туринг модел или рейсингов. Пробването на различни производители ще покаже на вашия тип лице (овал или продълговато) коя каска (производител) пасва най-добре. 

[Много е важно каската да ви пасва точно и да ви е комфортна.] 

Съветът ми е да се придържате към познати имена, но да не робувате на "име". Т.нар премиум производители познати у нас са:

- Shoei (японска компания)
- Arai (японска компания)
- AGV (Dainese Group - италиянска)
- Schuberth (немска компания)
- Nolan group (Nolan, Grex и X-Lite - италиянска компания)
- Shark (френска компания)
- HJC (корейска компания)
- Airoh (италиянска компания)
- Suomy (италиянска компания)
- Caberg (италиянска компания)
- Lazer (белгийска компания)

Двата производителя, спорещи за титлата "най-добър производител на каски" са японските компании Arai и Shoei. Каските се правят изцяло в Япония и са с много високо качество на изработка. Другите две компании, които също имат огромен пазарен дял са италиянските Nolan (X-Lite, Grex, Nolan), Suomy и AGV. Пазарът на HJC е основно американски. Shark са европейски бранд, който набира голяма скорост заради качеството на каските, които произвеждат.
Schuberth са немска компания, която се слави с изключително шумоизолирани и висококачествени каски. Schuberth SR1 е една от най-добрите рейсингови каски на пазара. Airoh и Caberg са предимно ориентирани в по-ниския ценови сегмент. Lazer са компания основана в Белгия, каските са в средния ценови клас и са с добро качество.

Други производители, които доскоро не бяха толкова познати, но поради доброто качество и добрите цени си осигуриха място на "първия ред" са:

- Icon (американски, каските се правят в Китай)
- KBC (корейска компания - популярни в САЩ)
- Scorpion (американо-корейска комапния - произвежда в Китай)
- OGK-Kabuto(японско-корейска компания, FF5 моделът е страхотен за цената си - произвеждат в Китай)
- Nitro (произвеждат се в заводите на OGK в Китай, брандът е насочен към Английският и Американският пазар)
- Marushin (японска компания, закупена от немци, произвеждащи в Китай. Спряно производство от 2013 г., според данни от интернет)


Разбира се има и други варианти на по-малко познати производители като Nexx, Bell. Не Ви препоръчвам да вземате такава каска, освен ако не сте я пробвали и  знаете със сигурност, че Ви пасва.

По-скъпите каски са направени от композитни материали (фибростъкло и кевлар/карбон). Тези каски обикновено идват в няколко големини на обвивката. Shoei XR1100 наприер идва в 4 различни големини. Това означава, че купувайки размер M, Вие купувате и по-малък шел, което означава по-добро пасване и по-лека каска. Имайте също така предвид, че при по-ниския клас каски, производителите лъжат за теглото на каската. Например, моят Marushin 888, би трябвало да тежи 1450 гр +- 50, а тежеше точно 1550 гр. Докато Shoei XR1100 размер L тежи точно 1450 гр., а размер М тежи точно 1350 гр., както е дал производителя.

Обърнете внимание и на системата за закачане на визьора, тъй като това е една от най-честите процедури при миене. Някои производители имат доста осложнени системи. Най-добрата, която аз съм виждал е на Shoei. Също така има различни подходи срещу замъгляване на визьора. Хубаво е слюдата да е третирана срещу мъгла, или да ползва система тип "двойна дограма" - PINLOCK. Истинските рейсингови шлемове имат PINLOCK tear-offs, което означава, че когато се нацапа визьора, просто го откачате по време на движение, като в MogoGP и WSBK.

Хубаво е каската да има опция за добавяне на "завеса" под брадичката. Тази "есктра" ще бъде оценена при по-ниски температури. Тя спира входящия отдолу въздух и така сополът Ви няма да замръзне. Освен, по-малко обдухване, тя гарантира и по-малко шум!

Когато отидете да пробвате каска не се притеснявайте да я поносите 5-10 мин. По този начин ще привикнете и ще разберете дали каската Ви е удобна. Опитайте да я преместите за брадичката. Ако Ви пасва добре, то тя би трябвало да движи цялата Ви глава, като опира в бузите. Голяма каска ще се мести лесно около главата, а малка каска ще Ви стяга и ще Ви причинява дискомфорт. Носенето на неподходящ размер каска е опасно!

[Не е задължително да похарчите 1000 лв. за да се сдобиете с хубава каска.] 

В момента на пазара има модели за 300-400 лв., които са също толкова надеждни и комфортни.  В ebay може да попаднете и на хубава нова каска за ~200-250 лв. Не се подлъгвайте и не купувайте каска на старо, чиято история не знаете. Производителите препоръчват подмяна на каската през период от 5 години, или при нарушаване на целостта - удар. Идете в няколко магазина, огледайте хубаво, пробвайте, мислете и вземете нещо, което ще Ви върши работа, ще Ви радва, но в същото време няма да Ви заболи сърцето, ако се наложи да го изпробвате дали си върши работата.