вторник, 12 ноември 2013 г.

MotoGP сезон 2014


През 2014 г. Алейш Еспаргаро ще прави компания на Колин Едуардс в FTR. Отборът ще вземе под наем двигател и електроника от Yamaha. За разлика от Хонда, Ямаха не продават цели мотори, доволни са от комбинацията 4 мотора (2 на Ямаха и 2 на сателитния Тех3). Двигателят ще е базиран на протитипа М1, а не на тунингован Р1. Според Ямаха би излезнало много по-скъпо да разработват тунинг за Р1 двигател, така че да отговори и надвиши CRT стандартите. Към този двигател и електроника FTR ще изработи шаси. Очаква се този пакет да е по-близо до прототипите и по-конкурентен от сегашните CRT.

ASPAR Power Electronics стават Aspar Honda, като купуват 2 хонди RC213V (по около 1 000 000 евро на машина на сезон).
Ще ги карат Хироши Аояма и Ники Хейдън. Тези хонди няма да са 1:1 с тези на Маркез и Педроса, а ще са БАЗИРАНИ на тях
т.е. като при Баутиста и Брадъл Хондата.

Компания на Баутиста в Go&FUn Хонда през 2014 ще му прави Скот Рединг от Мото2

Шампионът от Мото2, Пол Еспаргаро ще кара с Брадли Смит в Ямаха Тех3.

Шеф на екипа на Роси става  Силвано Галбусера.Той и преди е работил в Ямаха, като за кратко е шеф на екипа на Марко Меландри в БМВ. Сега с освобождаването на Меландри и Чаз Дейвис от тима на БМВ, Галбусера се завръща в Ямаха (самият Меландри минава от БМВ в Априлиа, като съотборник на Гуинтоли, а Чаз Дейвис в Дукати ще прави компания на Жулиано) -

Ранди Де Пуние ще се фокусира върху това да тества за Сузуки, които се връщат в МотоГП през сезон 2015. 

Юджийн Лавърти, който го спрягаха, че ще кара Сузукито, пък най-вероятно щял да кара за Pramac Ducati през 2014 г. (непотвърдено).

понеделник, 11 ноември 2013 г.

Каква екипировка да изберем за писта?

Темата за екипировката е доста дискутирана в мото-средите и често поражда спорове. Най-големият от тях е Dainese vs. Alpinestars. Моето мнение е, че и двете марки са върховни и си заслужават парите, но пък покрай тях има доста марки, които остават незабелязания на нашия пазар, а в същото време предлагат по-добро съотношение цена-качество. Независимо на кой бранд се спрете, най-важното е да сте екипирани.

Ще се опитам да помогна на новобранците и средно-напредналите, като разделя екипировката в няколко раздела: начинаещи, напреднали и хардкор маниаци.
Първото, което трябва да знаете е, че е абсолютно безсмислено, ако от утре започвате да карате на писта, да купувате екипировка за напреднал, или за хард кор състезател. Най-добре започнете с ентри левъл или средно ниво на екипировка и ъпгрейдвайте постепенно и то само когато почувствате нужда. Иначе рискувате да не разберете защо например ботуш Suprertech R струва 700 лв., а е по-неудобен от SMX 5, който струва 350 лв.

Ще разгледам само най-силно представените марки, които могат да се пробват на нашия пазар, като ще добавям и по една алтернатива, която смятам, че си заслужава.

НАЧАЛНО НИВО

Началното ниво означава, че започвате да се учите да карате на писта. Често в този период все още още карате на пътя, а и не сте решили да инвестирате здраво в трак дни. Това означава, че Ви е необходима екипировка, която да работи както на пътя, така и на пистата. В същото време не искате да давате хиляди пари за горен клас екипировка, само за да сте разочаровани на пътя.

Ето моите предложения:

Ботуши


Alpinestars SMX 6
Ботуш модел 2013 г. Междинната точка между SMX 5 и SMX Plus. Предлага повече протекция от SMX 5. Токът е усилен и е добавена мулти-линк системата. Спестено от по-високия Plus са системата за закопчаване, взета назаем от кросовите ботуши, както и вътрешния чора с връзкки за пристягане. Освен това, SMX 6 не е инжектиран с толкова полиуретан отпред на глезена, като по този начин е по-удобен за ходене.



цена 440 лв.

Dainese TRQ-Race (IN or OUT)
Интересен ботуш със закопочаване отзад, което го прави много удобен за сваляне и слагане. Разполага с добра защита на глезена и интегрирана вентилация. Възможно е да се поръча във вариант за слагане под екипа (IN) или над (ОUT).

цена 380 лв.

АЛТЕРНАТИВА:

Sidi Cobra Air

Добър ботуш на италианския производител. За съжаление липсва аксиална защита на глезена.


цена 420 лв.

Екип


Alpinestars Orbiter
Ентри левъл костюм от Алпайнстарс, но не и ентри левъл протекция. Отличаващото е предния цип, който е предвиден за по-лесно слагане и махане на костюма. Протекторите са CE-цертифицирани GPR в коленете, лактите и раменете, с двойна пяна. Възможност за поставяне на допълнителен гръбен протектор.Отразяващи материали за по-добра видимост нощем.

Цена 1150 лв

Alpinestars Carver
Най-евтиният екип на Alpinestars. Същата протекция като Orbiter, но не толкова атрактивен дизайн. Препоръчвам Orbiter, по-модерна концепция и по-красив екип!



цена 980 лв.

Dainese Crono P. Estiva
Ентри левъл костюм на Дайнезе. Алуминиеви протектори на раменете. Много добра вентилация. Едно ниво над A-stars като изработка (не като протекция) в този клас, но и цената е по-висока.



цена 1200 лв.

АЛТЕРНАТИВА:

Spyke Blaster Racing Suit 



цена 900 лв.

Furygan FRS Prime



цена 1100 лв.

Ръкавици


Alpinestars SP-1
Много добра роуд към рейс ръкавица. Карбон на кокалчетата на ръцете, перфорация и рейс форма.



Цена 200 лв.

Dainese Crono
Полиуретанови протектори на кокалчетата. Силиконова подложка на дланта за по-добър захват на мотора



Цена 180 лв.

АЛТЕРНАТИВА:
Rev'it Tarmac Gloves


Цена 180 лв.

Furygan ASF 10 Glove
Тази ръкавица е всъщност за следващия клас, като протекция и агресия, но предвид по-ниската цена я слагам тук. Определено много добър избор!



цена 220 лв.

Каска

Shoei XR-1100
Много добра каска и поради излизането на модела NXR, може да се намери на много добра цена.



Цена 700+ лв.

Shark Race-R
Висок клас каска. Подходяща за рейсинг и за роуд-туринг.

цена 700 лв.


Разходите Ви биха били между 1460 и 1800 лв. в зависимост от избора Ви.

Alpinestars - 1600 - 1800 лв.
Dainese -  1760 лв.
Алтернативна екипировка  Furygan FRS Prime +  ASF 10 Glove + Sidi Cobra 1740 лв
Алтернативна екипировка (бюджетна) Spyke Blaster + Revit Tarmac + Dainese TRQ 1460 лв.

Към тези цени е добре да предвидите около 200 лв. за бельо и 200 лв. за гръбен протектор и около 700 лв. за каска.

СРЕДЕН КЛАС

След ентри-левъла идва и най-популярният клас на пистата - средният. Това е екипировка, която не прави компромис с протекцията, но в същото време цените са по-ниски от следващия хард кор и рейсинг клас. Това е екипировката която върши най-добра работа на пистата срещу парите които плащате. Това са и продуктите, които се продават и носят най-много.

Ботуши


Alpinestars SMX Plus
Високо ниво на протекция. Захващане със шина. Сериозно подплатен проектор за крака. Вътрешен чорап за по-висок комфорт. Двойна Аксиална система срещу усукване на глезена. Всичко което предлага следващия клас - Supertech R, но с опция да се ползва и на пътя (частично), при запазена по-ниска цена. Има опция за изцяло вентилирани, като тези на снимката.


цена 530 лв.

Dainese Toruqe RS (IN/OUT)
1:1 като протекция до предния клас ботуш, според мен не си струва разликата в цената. Разликата: слайдерите (тук са стоманени, а не пластмасови. Всичко останало е почти същото.



цена 600 лв.

АЛТЕНРАТИВА:

SIDI ST
Всичката протекция, като при най-високия клас Vortice, но в по-достъпна цена и опаковка.



цена 600 лв.

Екип

Alpinestars в този клас предлагат доста екипи, които като ниво на протекция и агресия вървят в този ред:
Alpinestars Carver, Alpinestars Motegi, Alpinestars SP-1 2011, Alpinestars GP Pro 2014/2011.

Моето предложение е

Alpinestars GP Pro 2014 
Чисто нов модел на фирмата, с всички нови технологии. Рейс-стил гърбица, сериозна перфорация. Външни пластмасови протектори/слайдери  на лактите и раменете.
Като бюджетен вариант може да се спрете на SP-1 или GP Pro 2011.
Всичките екипи имат възможност за закачане на Бионик/Еър протектор както и подмяна на гръдните протектори с Бионик. Ъпгрейд, който предвид ниската си цена е задължително да направите! Все пак искате да запазите тези ребра в случай на хайсайд върху мотора, нали така?!

Motegi и SP-1 предлагат идентично ниво на протекция, дори SP-1 идва с по-скъпите слайдери. Предвид по-ниската цена в момента е и препоръчителния екип, стига да намерите Вашия размер.



цена
Alpinestars GP Pro 2014 1800 лв.
Alpinestars GP Pro 2011 1240 лв.
Alpinestars SP-1 2011 - 1000 лв.
Alpinestars Motegi 1170 лв.

Dainese Laguna Seca
Изключителен екип на Dainese. Високо ниво на протекция - алуминиеви слайдери на раменете, ко-инжектирани с пяна. Страхотен дизайн. Ниво на протекция CE-2. Използва се т.нар D-Skin която позволява по-лесно плъзгане и издържа повече.


цена 1860 лв.

Dainese Aspide P

Титаниев проетектор на рамото, композитни и меки протектори. D-skin, S1 плат. Висок клас екип.


цена 2100 лв.

АЛТЕРНАТИВА:

Rev'it Stingray



цена 1700 лв.

Ръкавици


Alpinestars GP Pro
Страхотна ръкавица, уникален дизайн, особено на "Tracks" серията.. Най-високо ниво на протекция - кенгурова кожа на дланта, TPU протектори на кокалчетата на пръстите и на ръцете, както и на дланта. Хванати кутре и безимен пръст, К-Тек система за протекция, включваща няколко пласта кожа и кевларени нишки. Вътрешна протекция с кевларени нишки DuPont™ KEVLAR® fiber.


цена 380 лв.

Dainese Pro Metal RS
Висок клас рейсинг ръкавица. Цената обаче е по-близо до най-високия клас Full Metal. Не се лъжете обаче, Pro Metal не е по-лоша от Full Metal. Основната разлика е, че тази ръкавица дава малко повече чувствителност на ръката и е малко по-удобна, което я прави подходяща и за пауър туристи, а не само за тракдей ентусиасти. Като ниво на протекция е 1:1 с GP Pro.


цена 460 лв.

АЛТЕРНАТИВА:

Rev'it Jerez Glove



Цена 360 лв.

Каска

В този клас искате каска, която да работи предимно на писта, но да е на приемлива цена.
След като сте склонни да похарчите повече от началния клас, то моите предложения са:

Shoei NXR
Всичко, което е 1100, но по-агресивна, като дизайн и със система за сваляне при катастрофа! Нещо, което дано не Ви се налага да ползвате!


цена ~1100 лв.

AGV GP Tech
Старата каска на Доктора. Висок клас рейсинг каска от AGV. Възможност за поставяне на предпазители на визьора.



Цена от 800 лв.

Shark Race-R Pro
Каската, с която карат Ранди Де Пуние, Алейш Еспаргаро. Най-висок клас каска. Изключително лека, като в същото време има най-дебелия визьор в този клас. Изцяло рейсинг каска, подходяща и за следващия хард код клас рейсъри. Същата протекция, като Race-R, но по-агресивен и аеродинамичен дизайн.


Цена 900 лв.

Arai Quantum ST
Най-титулуваният производител на каски. Каската използва технологиите на RX-7GP, но е с по-туристически дизайн и по-удобна за ежедневна употреба. Аз лично, не бих взел тази каска. Формата е доста остаряла, а цената е висока. В този ценови диапазон може да се преборите за хард кор продукти като Shoei X-12 и AGV Corsa.


цена от 1150 лв.

X-Lite 802 R
Каската на Карлос Чека и Кейси Стоунър и до сезон 2012 на Хорхе Лоренсо, идентична с Nolan.



Цена 800 лв.

Alpinestars бюджетна екипировка
Alpinestars SP-1 + GP Pro Gloves + SMX Plus Boots = 1910 лв.

Alpinestars препоръчителна екипировка
Alpinestars GP Pro 2014 + + GP Pro Gloves + SMX Plus Boots = 2710 лв.

Dainese екипировка
Dainese Laguna Seca + Pro Metal Gloves + Torque Boots = 2920 лв. (+240 за Aspide)

Алтернативна екипировка
Revit Stignray + Revit Jerez + Sidi ST = 2660 лв.

В този клас екипировка предвидете парите за бельо и гръбен протектор = 400 лв. Помислете и за ъпгрейд на Alpinestars с Бионик Чест проектор (40 лв.). И предвидете между 800 и 1000 лв. за каска.

Хард кор рейсинг мада фака ентусиасти


Стигнахме и до т.нар. висок клас екипировка или хард кор рейсинг. Тук пари не се жалят, купува се най-доброто. Всичко е направено с технология от пистата, за пистата! Над това ниво са само ръчно правените, по индивидуален размер екипи, каски и ръкавици на състезателите.

Ботуши:

Alpinestars Supertech R
Най-високият клас ботуш на производителя. С него карат най-добрите състезатели в motoGP: Marc Maquez, Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa, Casey Stoner. Ботушът е с отделен чорап, който инкорпорира аксиална защита за глезена. Още повече протекция за крака, спрямо SMX Plus, с повече инжектиран полиуретан. Изключително висока перфорация и проветрение.


цена 700 лв.

Dainese Axial Pro In
Това е ботушът, с който карат: Valentino Rossi, Stefan Bradl, Tom Sykes. Най-висок клас ботуш от Дайнезе. D-axial система за протекция от Карбон и Кевлар. Полиуретанови протектори, TPU протектор на петата, метални подложки на тока и тн.


цена 860 лв.

АЛТЕРНАТИВА
SIDI Vortice
Най-високият клас ботуш на SIDI. Изключителна протекция. Разликата с Dainese и A-stars e най-вече в това, че повечето елементи на SIDI се подменят лесно, което прави ботуша "вечен".


цена 700 лв.

Екип:

Alpinestars Atem 
Висока технология от A-Stars. От тук нататък, следващото е Race Replica, с което хората се състезават в много от добрите шампионати.


цена 2100 лв.

Alpinestars Racing Replica
Върховна серия на A-stars. Максимална протекция, кенгурова кожа и възможност за еър бег!


цена 3700 лв.


В този ценови диапазон, Dainese имат няколко екипа.

Първи и най-трак дейн френдли е:

Dainese Aero Evo P.
Един клас над Лаугна Сека и съвсем близо до най-високия клас екипи на Дайнезе. Алуминиеви слайдери на коленете, раменете и лактите. Уникална система за откопчаване с два ципа, която прави влизането и излизането от екипа много лесно. Извънземен дизайн! Използва се т.нар D-Skin която позволява по-лесно плъзгане и издържа повече.


цена 2400 лв.

От тук нататък следват
Dainese Team P. Estiva и Dainese Trickster Evo P. Estiva - най-високият клас екип! Кенгурова кожа! Титаниеви слайдери за разлика от алуминиевите при Aero Evo. Това е екип за СЪСТЕЗАНИЯ, не за трак дни. Еквивалентът му на A-stars е Race Replica. Този екип тежи много по-малко от Aero-то. Имайте предвид, че кенгуровата кожа - 1 падане и край, най-вероятно няма да може да се ползва повече.

Dainese Team P. Estiva 

цена 3400 лв.

Dainese Trickster Evo P. Estiva

 цена 3100 лв.

АЛТЕРНАТИВА
Spidi T-2 Kangaroo Wind
Уникален екип на уникална цена. Следващият екип е с еър бег, който просто не ви трябва.


цена 2700 лв.

Arlen Ness Mission
30% кенгурова кожа и 70% телешка. Много добър екип на уникална цена.



цена 2000 лв.

Ръкавици

Alpinestars GP Tech 2013
GP Tech e най-високият клас ръкавица на A-stars. Разликата с GP Pro e малка, но значителна за калса. Ръкавицата е по-лека и най-вече цялта GP Tech е кевларена (Pro има кевлар само в дланта и кутрето), освен това има гумен слайдер не само във вътрешната страна на дланта, но и отвън! Ръкавицата е направена от телешка кожа, с изключение на дланта, която е от кенгурова кожа. Причината да се ползва кенгурова кожа е, че е по тънка и позволява по-голяма чувствителност спрямо телешката. Дизайнът за 2013 е нов и всъщност копира GP Pro, а не обратното! 5-слоя с кожата за К-тех системата, която пази вашето кутре!


цена 410 лв.

Dainese Full Metal RS
Най-висок клас ръкавица от Dainese. Разликите с Pro Metal ги споменахме. Ако искате най-доброто от италианската компания, това е!


цена 580 лв.

АЛТЕРНАТИВА:
Knox Handroid
Уникална ръкавица, с извънземен дизайн и ненадмината протекция.



цена 360 лв.

Каска


Shoei X-12
Рейсинг каската на Shoei. Цените в момента са много добри, защото се очаква нов модел. Каската е критикувана в USA, поради това че е тежка, но Европейската версия не отговаря на DOT/Snell, така че няма тези проблеми. Много агресивна, много приятна каска, за съжаление вече с леко остарял дизайн.


Цена от 1000 лв.

AGV Corsa
Вдъхновена от модела Pista, с които карат звездите в MotoGP и WSBK. Изключително висок клас каска.

Цена от 1200 лв.

AGV Pista GP
Каската на каските към този момент. С нея карат Valentino Rossi, Stefan Bradl, Tom Sykes!

Цена 1900 лв.

Arai RX-7GP
Каска с традиции, но вече поостарял дизайн и доста висока цена.

цена от 1300 лв.

Тук сметки няма смисъл да се правят, защото парите са без значение. В света на състезателите, на състезанията, възможностите трябва да са неограничени. Сигурно се питате защо? Ами защото няма логика да дадете едва събрани 5000 лв. за екипировка, утре да крашн-нете и после да намате пари с какво да идете на писта :)

Моята препоръка е да започнете от средния клас и постепенно да ъпгрейдвате с по-висок клас, нещата които смятате, че не са Ви удобни. Имайте предвид, че в повечето случаи разликата между екип за 1000 лв. и за 2000 лв. е в удобството и във външния вид, в много по-голяма степен, отколкото в протекцията.













събота, 27 април 2013 г.

Съветите на Кевин Шванц



Великият тексасец споделя 30 ценни съвета, които да приложим на пистата!

1. Увеличавай скоростта плавно.
2. Намери и ползвай референтни точки (маркери) за спиране и за влизане в завоя.
3. Фокусирай погледа си напред.
4. Избери предавка която ползва 60-80% от мощността на мотора при излизане от завоя.
5. Отпусни се-не бъди вдървен.
6. Нагласи позицията на тялото си  (body position) рано преди завоя, а не по време на завоя.
7. Изнеси се на комфортно разстояние от мотора в посока на завоя (правилото за 1-та бузка на задника).
8. Използвай краката си за да се движиш на мотора, не ръцете.
9. На нова писта карай бавно докато я опознаеш. Почувствай течението и научи различните апекси. Избери си маркерите.
10. Ако караш на мокро бъди супер плавен в конторлите (спирачки, газ, позиция на тялото и тн.)
11. Карай, като стъпваш с мекото на крака върху стъпенката (все едно си на токчета), не с пета/свод.
12. Пренеси тежеста от вътрешната страна на стъпенката когато влизаш в завоя.
13. Пренеси тежестта от външната страна на стъпенката когато излизаш от завоя.
14. Перфектност се постига с тренировка - разчитай на паметта на мускулите, а не на мозъка.
15. Забрави за задната спирачка.
16. Разходи се първо по пистата, ако е възможно.
17. Не влизай в завоя твърде рано, колкото по-късно, толкова по-добре.
18. Потърси неутрална газ веднага щом доближиш апекса на завоя.
19. Подай плавно но стабилно газ при изход от завоя.
20. Не се мести по мотора когато си в завой (разтройваш окачването).
21. Дистанцията, необходима за спиране ,се увеличава експоненциално със скоростта.
22. Следи поведението на мотора през сигналите които ти подава шасито: ръце, крака и задник когато спираш.
23. Пускай плавно спирачките, когато наклониш мотора в завой.
24. Спирай на етапи: първо 10% да настроиш шасито, последвнани от 75% същинско спиране и последни 15% за плавно за влизане в апекса.
25. Направи силното спиране рано, не чакай да видиш Господ :)
26. Съвет при изпреварване: пусни спирачките по-рано и влез с по-висока скорост в завоя.
27. Пускай спирачката по-бавно отколкото я стискаш.
28. Тренирай каране на колело - ще те направи по-добър.
29. Контролирай паниката, като държиш нещата под контрол през цялото време, удръж желанието да излезеш от комфортната си зона на скорост/стъпка.
30. Ако влезеш твърде силно в завоя, не се панирай, погледни там където искаш да отидеш и имай вътрешно убеждение, че можеш.
31. Недей да се мушкаш изцяло под слюдата на правите: по-високата позиция позволява по-добър поглед над маркерите за спиране и влизане в завой
32. Ако паднеш се опитай да увеличиш съпротивлението като потърсиш максимална площ, по-този начин ще минимизираш възможността от преобръщане.

Това е. Останалото е тренировка, тренировка и пак тренировка :)

сряда, 13 март 2013 г.

Как да предпазим мотора при падане?

Рано или късно всеки пада! Приемете го и се подгответе максимално за този момент. Започнете с адекватна екипировка, каска, но не забравяйте да се погрижите и за мотора.

Моторът е нежна машина, дори лекото падане може до доведе до големи разходи за поправка, особено ако машината е по-рядка и не се намират лесно части втора употреба. Начините да предпазим машината са различни, в зависимост от степента на протекция, която искаме да постигнем. 

При стънт машините, например, където падането е ежедневно се изгражда краш-кейдж и уийли-бар, които предпазват целия двигател, рамата и опашката.


При офроуд машините проблемът с опазването при падане е решен конструктивно. Те са по-леки, с по-малко пластмаси и от по-различна пластмаса, която издържа на огъване и на драскане. Освен това паданията обикновено са "на меко" в пръстта. Също така пластмасите са евтини за подмяна.

При нейкед и моторите със спойлери изискването е да има протекция, но да не се разваля визията на мотора. В същото време цената не лепенки, спойлери, капаци и др. аксесоари е висока. Всяко едно падане, дори с ниска скорост, струва скъпо. Лоусайд със скорост 40-50 км/ч. може да Ви струва:

- Лепене и боядисване на спойлери (например 300 лв.)
- Подмяна на капак (нов 350-400 лв., втора ръка 100-150 лв.)
- Подмяна на стъпенки (от 20 лв. нагоре)
- Подмяна конзола на стъпенките (от 100 лв. нагоре за нови, от 50 лв. за втора ръка)
- Огледала (от 50 лв. нагоре)

По-известните производители на предпазни аксесоари са:

R and G Racing
GB Racing
LSL 
Puig
Rizoma
Woodcraft

1. Краш тапи
Краш тапите са задължителен аксесоар, макар че в определена ситуация могат да предизвикат повече проблем, отколкото да помогнат. Те са изключително ефективни на асфалт, но стъпят ли извън пътя заорават и ако не са добре измислени могат да причинят много щети, особено ако не са захванати на правилното място. Ето защо препоръчвам да се вземат краш тапи от фирма, която се занимава с това и тества продуктите си. Истинската тапа трябва да е обемиста за да предпазва, а не просто шиш с бакелитна пластмаса, както съм виждал много самоделки. Истинската тапа трябва да седи на шарнир, който да е изработен от по-мек материал (алуминии). Работата на този шарнир е да поеме удара, като енергията се предаде на него, а не на рамата на мотоциклета.


Истинската полза от тапата е да предпази максимално рамата и двигателя на мотоциклета и доколкото може спойлерите. Ожулен спойлер, счупени мигач и огледало са най-малкия проблем при падане и изискват най-малко средства за възстановяване.

Вижте на снимката как една грешно монтирана тапа може да предизвика повече щети при едно и също падане с еднакъв мотор. На синия мотор щетите са: откъртен спойлер от огледалото; унищожен капак; одрани спойлери около капака;
При белия мотор при подобно падане пострадали са само капака и съвсем малко драснат е долния черен спойлер. Там където при синия мотор огледалото е откъртило парче от спойлера, при белия има малка черна точка престъргано. Белият мотор е с Аеро Краш тапи на R&G, докато синия е със самоделки хванати за ухото на двигателя.





При горните две снимки, собствениците и на белия и на синия мотор вече щяха да са "избили" разходите за пълен сет капаци само с това падане.

2. Протектори/слайдери за капаците на двигателя
Това е най-подценявания аксесоар, а е абсолютно задължителен. При едно падане първото нещо, което заминава e съответния капак, било то на двигател, алтернатор, съединител и тн. Лошото е, че тези капаци струват много скъпо, а са трудни за намиране втора ръка по разбираеми причини.


Ето още един случай, където тапа има, но тя не е предпазила капака. Цената на този капак нов е около 500 лв.!!! Падането е било лоусайд с около 45-50 км/ч. При една по-висока скорост този капак се изпарява за секунди, маслото изтича и единствения начин да си приберете мотора е с бус. Такова падане, дори леко, може да Ви развали уикенда на писта. При състезателите поставянето на капаци е задължително изискване, защото изтичането на масло на пистата разваля цялото състезание.


Моят съвет е задължително да оборудвате вашата машина с рейсингови капаци. Цената на 1 сет е около 500 лв., което е цената на само 1 от нов капак. Най-добрите капаци се произвеждат от GB Racing, Woodcraft и R and G Racing. Възможно е да монтирате и карбонови капаци, но освен че струват по-скъпо не вършат по-добра работа.
Предлагат се и карбонови протектори за рамата и шарнира. Те са добра протекция, но си заслужават като инвестиция при по-сериозно каране на писта.

3. Протектори за вилката
Не са задължителни, но са добра добавка и гарантират, че няма да нараните вашата вилка. Особено полезни са при стрийт каране, където вилката може да срещне някоя неравност при падане, или бордюр. Цената на нови колове, или само ботуши за коловете многократно превишава цената за протектори за вилката. Монтират се буквално за 2 минути.


4. Протектори за гърнето
Едно хубаво гърне струва ново над 1000 лв. Разбираме колко боли да го надерем, чак след като паднем. Наместо да разбирате това по трудния начин, по-добре действайте превантивно. Протектор за гърнето може да си направите сами (не е сложно), или ако държите на естетиката да си закупите. Има хубав вариант на R and G. Протекторът струва около 100 лв. и се предлага в различни варианти, според гърнето което сте монтирали на мотора (има за по-известните марки). Ако ще карате предимно на писта помислете за GP стайл гърне. То е по-малко и по-прибрано, така че има по-голям шанс да оцелее при сериозно падане.


5. Протектори на резервоара
Задачата на тези протектори е много важна, защото предпазват Вашия резервоар от деформация и "асфалтна екзема". Те могат да предпазят Вашия мотоциклет и от подпалване поради възникнала искра и разливане на гориво при плъзгане с висока скорост. Такива протектори са задължителни за Yamaha R6 от 2006 г. натам и препоръчителни за всички мотори. Цената на един нов резервоар може да достигне 1500$. Протекторите се монтират лесно, като всичко необходимо е предоставено в комплекта от производителя.


6. Протектори на кормилото-балансьори
Стандартните балансьори вършат добра работа и може да оставите този ъпгрейд за по-нататък, когато деформирате оригиналните. За разлика от оригиналните балансьори, тези на снимката са проектирани така, че да се плъзнат и да спасят клип-онса, както и мястото където са хванати. ОЕМ-ските балансьори при допир с асфалта могат да изкъртят леглото и да деформират резбата. Цената на този ъпгрейд е ниска (около 50 лв.) и е препоръчително да го направите предварително. Правете разлика между декоративните балансьори, чиято задача е да изглеждат добре (например тези на Rizoma) и тези, които са направени за да предпазят Вашия мотор (например R and G).


7. Проектори за веригата и пиньона
Това е един протектор, който е препоръчителен за каращите на писта. Проблемът идват когато моторът излезе от трасето и удари пясъка/калта. Тогава шарнира се зарива и в процеса може да унищожи веригата + задния пиньон, което да провали вашия трак ден. Добра инвестиция, но не задължителна!


8. Сгъваем лост за спирачка и съединител
Този ъпгрейд не е задължителен, но е добра опция за каращите на писта. Ще Ви осигури удобство и леко падане няма да ви развали деня, тъй като лостът ще остане здрав.


9. Рейсингови спойлери
Последният ъпгрейд говори сам за себе си. Това е най-добрият начин да предпазите мотора си на писта. Сваляте всички чупещи се и скъпи неща - спойлери, мигачи, огледала, оригинална слюда, фарове, стопове и тн. При изборът на рейсингови спойлери не е нужно да инвестирате в скъпи карбонови или ABS решения - фибростъклото е стандарт. В ибей има добри оферти за професионални сет-ове. За около 600-1000 лв. можете да се сдобиете с рейсингови спойлери по стандарта на BSB. Разбира се може да минете и евтино със самоделни (200-300 лв.), но там качеството ще е доста компромисно и грозно, което пък няма да ви пречи да раздавате газ на пистата. За съжаление този последен ъпгрейд ще означава, че се отдавате на пистовото каране, тъй като връщането на мотора в оригинално състояние отнема доста време и нерви.

В заключение, независимо дали карате само на пътя, или само на писта. Инвестицията в протекция на мотора е първото нещо, което трябва да направите. Краш тапи и капаци за двигателя са абсолютния минимум и със сигурност ще си избият цената, най-малкото заради сигурността която ви дават! Преди да правите скъпи тунинги на двигател, окачване помислете за протекция на мотора и на второ място спирачки! Подобряването на времето на пистата е хубаво нещо, но ако паднете и останете без мотор няма как да поставяте никакви рекорди.